Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), sayısal bilimlerde olduğu gibi sosyal bilimlerde de uluslararası bir atılım gerçekleştiriyor. Dünya çapında sosyal bilimler alanında önde gelen üniversitelerle işbirliği yapan Kalyoncu Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (KalMEC), uluslararası a hizmet edebilecek çeşitli projelere imza atıyor. Bu çerçevede HKÜ, "Barış ve Çatışma Araştırmaları" konusunda uluslararası bir saygınlığa sahip olan Uppsala Üniversitesi ile iş birliği yapıyor.

ANLAŞMA YAPILDI
Barış çalışmaları konusunda dünyada ilk sıralarda yer alan Uppsala Üniversitesi ile yapılan anlaşmalar bu kapsamda atılan en son adım özelliğini taşıyor. HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz ile KalMEC Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak, Uppsala Üniversitesi ile ortak projeler yürütmek üzere 'te bir dizi etkinliğe katıldı. 3 gün süren oturumlarda, iki üniversite arasında ilişkilerin nasıl yürütüleceğine dair bir çerçeve üzerinde anlaşıldı.

DENEYSEL METOT
Anlaşma kapsamında, HKÜ ve Uppsala Üniversitesi deneysel bir metot kullanarak Gaziantep ve Uppsala'da bulunan Suriyeli mültecilerin psikolojik olarak savaş sonrası nasıl bir değişim yasadıklarını inceleyecek. Projenin bir ayağı Gaziantep'te, bir ayağı ise Uppsala, 'te gerçekleşecek. Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak ve Yrd. Doç. Dr. Jonathan Hall, proje asistanları ile birlikte bu projenin içinde yer alacak.

Kaynak: www.sabah.com.tr