Faaliyetler –Etkinlikler – Programlar- Değerlendirmeler

 

Yayınlar – Görüşmeler- Görsel ve Yazılı Basın Değerlendirmeleri

"Yabancı terörist savaşçılar sorunu" (1)

Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz Yabancı Terörist Savaşçılar (YTS) tehdidi konusunda halen gerekli düzeyde küresel bir farkındalık olmadığına dikkat çekiyor. Erdurmaz’ın değerlendirmesi şöyle: “Eğitilmiş ve yeni yetenekleriyle ülkeye dönen bu hırslı insanlar (YTS’ler) etraflarında yeterli gönüllüleri toplayarak eğitme imkânına sahip olarak, çok ciddi terörist odakları olma yolunda potansiyel haline geldiler. Bundan sonra özellikle Batı ülkeleri bu işin farkına vararak, Türkiye’yle iş birliği yapma ve bunların geliş ve dönüşlerini kontrol alma yolunda iş birliği içine girdi.”

PYD’nin SDG Oyunu (23)

Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CENTCOM'un paylaştığı açıklamanın aldatıcı, yalan ve itibar edilemez olduğunu söyledi. ABD menşeli "Crysis Group"un hazırladığı raporda da PKK ve PYD ilişkisine dikkat çekildiğini belirten Erdurmaz, "Bu raporda PKK'nın 2003 yılında PYD'yi siyasi bir şemsiye olarak kurduğu ve 2011 yılında askeri bölümlerini oluşturdukları ifade edilmekte. Yani aslında birliktelik ABD'li raporlarda bile var." dedi.

Türkiye ve Rusya İlişkileri (9)

Doç. Dr. Serdar Erdurmaz, Çin Haber Ajansına verdiği röportajda Bağdat’ın Türkiye’ye karşı değişen tutumunda Rusya’nın önemli bir rol oynadığını ifade etmiştir. Erdurmaz sözlerine şöyle devam etti: “Türk jetlerinin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından hemen her durumda Rusya Ankara üzerinde baskı kurmaktadır.”

Fırat Kalkanı Takdir Topladı (11)

Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, Türkiye'nin tarihinden gelen insani, hukuki ve sosyal duyarlılığını Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında da sürdürdüğünü dile getirdi. Tamamen insanların can ve mal güvenliğini baz alan, huzur ortamını sağlayacak çalışmaların yapıldığı harekatın bugün gelinen noktada amacına ulaştığının ispatlandığına dikkati çeken Erdurmaz, "Türkiye bu harekat sırasında son teknolojiyi kullanıp çok planlı hareket etti. Anlık istihbaratlarla teröristlerin olduğu bölgelere nokta atışı yapıldı. Başka ülkeler gibi huzur getireceğim derken insanların üzerine bomba yağdırılmadı. Fırat Kalkanı Harekâtı’nın tek zayiatı teröristler açısından. Zaten operasyonun amacı da buydu." değerlendirmelerinde bulundu.

Gaziantep Saldırısına Akademik Değerlendirme (2)

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Keser, Gaziantep’e yapılan terör saldırısı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, terör örgütlerinin önemli günlerde saldırı yapmasının nedeninin medyaya çıkmak ve ses getirmek olduğunu ifade etti. Saldırının Gaziantep’te yapılma sebebi hakkında da konuşan Keser, “Gaziantep sosyal yapısıyla, kültürel durumuyla ve ekonomik yapısıyla öncelikle bölgenin can damarı. Bölge ekonomisinin ve sanayisinin ekonomik motoru diyebiliriz. Dolayısıyla, bölgenin genel anlamda bütün bu saydığımız katmanlarına eğer bir dokunuş yapmak istiyorsanız, öncelikle o motoru durdurmamız lazım. Gaziantep bu anlamda tesadüfen seçilmiş bir hedef değil” dedi.

Fırat Kalkanı Operasyonu (6)

Fırat Kalkanı ve Musul Operasyonunu A Haber muhabiri Ata Gündüz Kurşun’un konuğu Yrd. Doç. Dr. Ahmet Keser değerlendirdi.

Türk Siyasi Tarihinde Darbeler ve 15 Temmuz Paneli (22)

"Türk Siyasi Tarihinde Darbeler ve 15 Temmuz" konulu konferansa İstanbul Stratejik Düşünce ve Araştırma Merkezi Başkanı Ayhan Koç moderatör olarak katılırken, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tunç ve İİSB Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Keser konuşmacı olarak katılmışlardır. 

ABD’den El-Bab Çelmesi (14)

A Haber televizyonunda yer alan Arka Plan programında konuya ilişkin değerlendirmeler yapılırken, programın konuklarından Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Keser konuyu harita üzerinde anlattı.

Başkanlık Sistemi Konferansı (18)

Gaziantep'te, Birlik Vakfı tarafından 'Başkanlık Sistemi' konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Keser 'Başkanlık Sistemi'ni anlattı.

Gaziantep’te Suriyeli Mülteciler Paneli (20)

Gaziantep’te Ortadoğu Sosyal Projeler ve Araştırmalar Genel Merkezi Derneği (OSPAM) koordinatörlüğünde “ Uluslararası ve Yerel STK’ların Suriyeli Mülteciler Konusundaki Rolü ve Etkileri" konulu panel gerçekleştirildi. Gaziantep’te ulusal ve yerel STK’ların Suriyeli Mülteciler konusundaki rolü ve etkileri, düzenlenen panel ile masaya yatırıldı.

Küresel Terör Ne Mesaj Veriyor? (10)

A Haber'de yayınlanan Memleket Meselesi programında konuşan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Keser İngiltere'deki DEAŞ saldırısını değerlendirdi. Dünyanın güvenliğinin Ortadoğu'dan, Ortadoğu'nun güvenliğinin ise Türkiye'den geçtiğini belirten Keser, küresel güçler, bölgesel güçler ve yerel güçlerin bulunduğu bir savaşta olduğunu İngiltere'nin Batı'ya dönük karar alma rolünü ABD'ye devrettiğini ancak bu saldırıdan sonra İngiltere'nin yeniden etkin bir rol alacağını dile getirdi.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (21)

Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği Ortaklığıyla Gerçekleştirilen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” Projesi Kapsamında Türkiye’nin her tarafından gelen dil ve rehberlik öğretmenlerine Yar. Doç. Dr. Bilal Çıplak tarafından “Suriyeli çocuklar ile okul içi iletişimin kolaylaştırılması” konusu anlatıldı.

Business and Employement Forum (3)

Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak UNDP’nin organize ettiği “Business and Employement Forum” zirvesinde hem Kalyoncu Ortadoğu Araştırmalar Merkezinin (KALMEC)  yapmış olduğu “Suriyeli Misafirlerin Sosyo-Ekonomik Şartları ve Gelecek Beklentileri”  adlı son bilimsel çalışmayı tanıttı hem de Suriyeliler için Gaziantep şehrinde var olan fırsatları anlattı.

SETA Ziyareti (8)

Doç Dr. Ali Serdar Erdurmaz ve Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak SETA'dan Dış Politika Koordinatörü Dr. Ufuk Ulutaş ile işbirliğine yönelik görüşme yapıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye (7)

AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Selim Yenel Türkiye-AB ilişkilerinin tarihi geçmişini ve geleceğe yönelik olasılıkları anlattı.

Konferans: Türk-Alman İlişkileri Nereye Gidiyor (16)

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Robert Dölger Türk-Alman İlişkilerinin gidişatını değerlendirdi.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi (10)

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi,” AB ve MEB ortaklığı, Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak “Okul İçi İletişim” Konusunu, Türkiye’nin her yerinden gelmiş 5000 okul yöneticisine anlattı.

Rus Büyükelçi Suikasti (24)

Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak İngilizce Dilinde Yayın Yapan Çin Uluslararası Kanalı CCTV’de Rus Büyükelçi suikastini yorumladı.

Sekülerizm Dinler Karşısında İmtihan Veriyor (4)

 

24 Nisan tarihinde, İsviçre’nin Luzern kentinde Römerhaus’da Forum Füroffene Katkoliziaet tarafından “Sekülerizm Dinler Karşısında İmtihan Veriyor” adlı programda Doç. Dr. Emel Topçu konuşmacı rol olarak yer almış ve panelde bütün dünyada hüküm süren sekülerizmin İslam açısından anlamını değerlendirdiği, “Dindar olmak; Allah’a bağımlı olup bütün diğer dünyevi bağımlılıktan özgürleşmektir” başlıklı bir sunum yapmıştır.

 

Uluslararası İşbirliği Anlaşması (19)

Dünya çapında sosyal bilimler alanında önde gelen üniversitelerle işbirliği yapan Kalyoncu Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (KalMEC), uluslararası barışa hizmet edebilecek çeşitli projelere imza atıyor. Bu çerçevede HKÜ, "Barış ve Çatışma Araştırmaları" konusunda uluslararası bir saygınlığa sahip olan Uppsala Üniversitesi ile işbirliği yapıyor. Barış çalışmaları konusunda dünyada ilk sıralarda yer alan Uppsala Üniversitesi ile yapılan anlaşmalar bu kapsamda atılan en son adım özelliğini taşıyor. HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz ile KalMEC Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak, Uppsala Üniversitesi ile ortak projeler yürütmek üzere İsveç'te bir dizi etkinliğe katıldı. 3 gün süren oturumlarda, iki üniversite arasında ilişkilerin nasıl yürütüleceğine dair bir çerçeve üzerinde anlaşıldı.

Suriyeli Misafirler ve Türkiye (13)

25 Nisan 2017 tarihinde, Doç. Dr. Emel Topçu İsviçre Wattvill’de Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler  konulu bir konuşma yapmıştır. “Die Vortrags-und Lesegesell schaft Toggenburg” tarafından davet edilen Topcu, Suriye’deki iç savaşın başlamasından itibaren Suriyelilerin Türkiye’ye sığınmak durumunda kalmalarını, Türkiye’nin 1961 yılında imzaladığı Genevre Anlaşmasına göre, aslında Avrupa dışından gelen kişileri mülteci olarak kabul edememesine rağmen, insani sebeplerle Suriyelilere açık kapı politikası uygulamasını, daha sonra 2013 yılında çıkardığı 6458 sayılı kanun ile Suriyelilerin geçici koruma altına alınıp sağlık, eğitim, çalışma, aile birleşimi haklarından yararlandıklarını anlatmıştır. Hiçbir ülkenin hazırlıklı olamayacağı, bu kadar kısa zamandaki bu kadar yüksek orandaki mülteci akınının asıl STK ve gönüllü kişi ve grupların çalışmaları sayesinde göreceli olarak kolay atlatıldığını açıklayan Topçu, konuşmasını Türkiye’de yaşayan Suriyelilere ait fotoğraflar ve Türkiye haritası ile açıklayarak dinleyicilerin durumu gözlerinin önünde daha iyi canlandırmalarını sağlamıştır.

Avrupa Birliği Projesi (15)

‘Cross-borders intercultural and societal entrepreneurs’ (2016-2019) adlı AB projesinin Türkiye toplantısı 23-24 tarihleri arasında Ankara’da 23.03.2017 tarihinde TRT  konferans salonda yapıldı. Doç Dr. Emel Topcu’nun Türkiye koordinatörü olarak yürüttüğü proje göçmen ve mültecileri yeniden inşaacı olarak görmekte ve göç ve mültecilik konusuna yeni bir paradigma ile yaklaşmaktadır. Daha önce göçmen ve mülteciler gittiği yeni toplumlara entegre olmak zorunda olan unsurlar olarak görülürken bu proje çerçevesinde,  hem geldikleri yeni toplumları yeniden şekillendirici, hem de içinden geldikleri anavatanlarını yeniden şekillendirici aktif değişim ve dönüşüm ajanları olarak görülmektedirler.

Erdoğan-Trump Zirvesi (22)

Doç. Dr. Şakir Dinçşahin, Erdoğan Trump Zirvesini değerlendirdi.

ABD’nin YPG’ye Yaptığı Silah Yardımı (5)

Doç. Dr. Şakir Dinçşahin, ABD’nin YPG’ye yaptığı silah yardımını ve ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesini değerlendirdiç 

UK Election Special (12)

Doç. Dr. Şakir Dinçşahin, İngiltere’de seçim sistemi ve oy verme davranışı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Faaliyetler-Etkinlikler-Programlar-Paneller

(2016-2017)

 

Radyo-TV Programları ve Gazete Haberleri

 

 • TRT Diyarbakır Radyosu Canlı Yayın: Suriye ve Irak’taki gelişmeler ve Türkiye.
 • TRT Diyarbakır Radyosu Canlı Yayın: 10 Kasım İstanbul’da Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası gerçekleşen terörist saldırısı.
 • Amerika’nın Sesi Radyosu ile “Suriye Çözümü için Cenevre Konferansında Kürt grupların katılması konusundaki Rus girişimine karşı Türkiye’nin seçenekleri” konulu program.
 • A Haber Canlı Yayın: El-Bab’da DAEŞ Hedefleri Vuruldu.
 • TGRT Haber,   Gün   Ortası Programı:       İran’da           yapılan           DEAŞ saldırıları.
 • A Haber Akşam Haber Bülteni: ABD’nin YPG’ye yaptığı silah yardımı ve Paris İklim Anlaşması’ndan ABD’nin çekilmesi.
 • A Haber, Memleket Meselesi Programı: Erdoğan-Trump Görüşmesi.
 • TGRT Haber, Sabah Haberleri: Erdoğan-Trump Zirvesi hakkında.
 • TGRT Haber, Akşam Haberleri: Erdoğan-Trump Görüşmesinden ne bekleniyor?
 • TGRT Haber, Sabah Haberleri: ABD, PYD’ye ağır silah verecek mi?
 • ANews, UK Election Special (İngiltere Seçimleri Özel Yayını): İngiltere’de seçim sistemi ve oy verme davranışı.
 • Norveç Dagsavisen Gazetesi: Türkiye'nin kuzey Irak'ta yapılması planlanan referanduma göstereceği tepki hakkında röportaj.
 • Norveç Dagsavisen Gazetesi: ABD Başkanı Trump'ın S.Arabistan gezisi ve terörizm açıklaması
 • Milliyet: Gaziantep Saldırısına Akademik Değerlendirme
 • A Haber: Fırat Kalkanı Operasyonu
 • A Haber: ABD’den El-Bab Çelmesi
 • A Haber: Küresel Terör Ne Mesaj Veriyor?
 • Çin Uluslararası Kanalı CCTV: Rus Büyükelçi Suikasti
 • Anadolu Haber Ajansı: PYD’nin SDG Oyunu.
 • Çin Haber Ajansı: Türkiye-Rusya İlişkileri.
 • Al Monitor: Yabancı Savaşçılar Sorunu.

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlar-Raporlar

 • “Populism or nationalism? The native and the national in the discourse of Justice and Development Party in Turkey”, Populism Specialist Group (PSA) Workhop, 7-8 April 2017, King’s College London.
 • “Socio-Economic Impact of Syrian Refugees on Host Communities in Turkey: A Psychoanalitic Approach,” Political, Economic, Social and Legal Aspects of Hosting Migrants and Refugees, 4-8 July 2017, Bahçeşehir University&University of Essex (funded by British Council Newton fund).
 • “NATO Ballistic Missile Defence Systems and Turkey”, Ali Serdar Erdurmaz, Foreign Policy Institute, 22 February2017, http://foreignpolicy.org.tr/nato-ballistic-missile-defence-systems-and-turkey/
 •  “NATO Balistik Füze Savunma Sistemi İçinde Türkiye’nin Yeri”, Savunma Bilimleri Dergisi The Journal of Defense Sciences Mayıs/May 2016, Cilt/Volume 15, Sayı/Issue 1, 1-29. ISSN (Basılı) : 1303-6831 ISSN (Online): 2148-1776
 •  From Mercrnaries to Private Military Companies: The Transformation of PMCs from Marjinal to Mainstream Corporations”, Ahmet Keser, Bilal Çıplak, Ali Serdar Erdurmaz, Foreign Policy Institute,  February 2017,
 •  “Turkey’s Russia Relations in 2003-2016”, Hüseyin Bağcı, Ali Serdar Erdurmaz, AGID değerlendirme aşamasında.
 • “Prospects for Nuclear Power in the Middle East after Fukushima and the Arab Spring. Challenges and Opportunities for Russia”, Valdai Discussion Group, Grantees Report, Moscow, 2016, ISBN 978-5-906757-15-9, Valdaiclub.com. 
 • Turkey's Foreign Policy Towards the Middle East, Under the Shadow of the Arab Spring, Chapter I, The Mıddle East Seen From Ankara, Hüseyın Bağcı, Alı Serdar Erdurmaz, Cambridge Scholars Publishing, 01.02.2017, ISBN-13:978-1-4438-4360-7, ISBN-10:1-4438-4360-1, p. 8-22.
 •  Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi, Orta Doğu özel sayısı, “Türkiye’nin AK Parti Dönemi Irak ve Suriye Politikasındaki Değişimler ve Değerlendirmeler” / Ali Serdar Erdurmaz [s.69]. http://www.yeniturkiye.com/display.asp?c=0871Yeni
 • Bölgesel güvenlik bağlamında dağlık karabağ sorununun dünya siyasetindeki yeri. Türk Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi, 2(1), 70-76.
 • Official development assistance (ODA) and its relation with democracy promotion and sovereignty. Journal of Turkish Social Sciences Research. 1(2), 49-56.
 • Türk hava sahasını ihlal eden rus uçağının düşürülmesi: Uluslararası anlaşmalar ve hukuk çerçevesinde bir inceleme. Türk Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi, 1(1),  28-43.
 • Ekonomik göstergeler ile dış politika analizi: Türkiye-Suriye ilişkileri örneğinde ekonomik göstergelerin siyasi eylemlere etkisi, Türk Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi, 1(2), 23-31.

Konferans-Panel-Program

 • İsviçre Wattvill: Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler Programı.
 • Türk Siyasi Tarihinde Darbeler ve 15 Temmuz Paneli.
 • Başkanlık Sistemi Konferansu.
 • Gaziantep’te Suriyeli Mülteciler Paneli.
 • Dış Politika Enstitüsü senelik gözden geçirme ve bilgilendirme toplantısı.
 • TEPAV Current State of Crimia Paneli.
 • Suriye Türkmen Meclisi  ve Türkmeneli Vakfı​: Bayırbucak’tan Kerkük’e Suriye ve Irak Türkmenlerinin Stratejik Rolü  ve Türkiye’nin Güvenliği Paneli.
 • İsveç Uppsala Universitesi, Mülteciler konulu çalışma toplantısı.
 • ·         İsviçre’nin Luzern kentinde Römerhaus’da Forum Füroffene Katkoliziaet tarafından düzenlenen “Sekülerizm Dinler Karşısında İmtihan Veriyor” programı.
 • Türk-Alman İlişkileri Nereye Gidiyor konulu konferans
 • UNDP: “Business and Employement Forum”
 • Türkiye-AB İlişkileri paneli.
 • ·         Uluslararası ve Yerel STK’ların Suriyeli Mülteciler Konusundaki Rolü ve Etkileri konulu panel.

 

Proje-Akademik İşbirliği

 • ‘Cross-borders intercultural and societal entrepreneurs’ (2016-2019) adlı AB projesi
 • İsveç Uppsala Üniversitesi ile işbirliği anlaşması.
 • Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi
 • Portekiz’de Lizbon Universite Otonoma de Lisbon ziyaret edildi.
 • SETA Ziyareti